O MNE

Ahojte priatelia,

vitajte na stránke venovanej zdravej výžive. Mojou špecializáciou je udržiavanie optimálneho, vyváženého zdravia pomocou výživy a zdravého životného štýlu. Zdravý životný štýl neodmysliteľne posledné roky patrí do môjho života. Nie je mi len ,,prácou”, ale niečím v čo nezvratne verím. Práca výživového poradcu je najmä moje hobby. Stále si dopĺňam nové vedomosti na rôznych kurzoch venovaným výžive, duchovnému rozvoju a pokojnejšiemu životnému štýlu. Je úžasné, ako v dnešnej dobe napredujú výskumu a nové poznatky v tejto oblasti. Máme k dispozíciu širokú škálu, ako diagnostickú tak aj výživové smery, aby sme si dokázali udržať či prinavrátiť zdravie. Zmierniť už získané ochorenia, dať pevné a zdravé výživové základy našim deťom, pre ich lepšiu budúcnosť. Budem rada sprievodcom na Vašej ceste za novým životným štýlom. Je náročné sa občas zorientovať vo všetkých tých nových informáciách, výživových smeroch a poznatkoch, ktorými sme zahlcovaní z médií, časopisov, či rôznych kníh. Mám osobnú skúsenosť s tým, že keď nám do života nečakane vtrhne vážna choroba, je v tom psychickom vypätí a nedostatku voľného času, veľmi málo priestoru hľadať informácie. Nie je priestor na to, aby človek skúšal pokusmi čo je omyl, čo funguje a čo nie. Aj keď je to veľmi individuálne, pretože sme každý jedinečný tvor. Čo platí na jednéhe, zákonite nemusí platiť na druhého. Pri liečení zohráva úlohu mnoho faktorov, nie len výživa. Zdravou stravou však naozaj vieme ovplyvniť množstvo aspektov.

Buďte svojimi vlastnými alchymistami a vykúzlite si v kuchyni zdravie.

NIEČO O MNE

Volám sa Mirka Luberdová. Niektorým moje meno môže byť povedomé. Pre tých ktorí o mne počujú prvý krát sa predstavím. V roku 2003 som sa zúčastnila súťaže Miss Slovensko. Skončila som na druhom mieste. Toto umiestnenie ma posunulo na Miss Európa, kde sa mi ako prvej slovenke podarilo umiestniť opäť na druhom mieste. Tieto informácie spomínam kvôli tomu, aby som priblížila prečo sa venujem zdravému stravovaniu, nie preto aby som spomínala na dávne časy minulé,či účasťou na súťaži Miss:)

Už počas súťaže Miss, som bola medializovaná, pretože sa mi podarilo v krátkej dobe schudnúť takmer 10 kíl a splniť si svoj sen… Nebolo to, ale prvý krát a ako som sa neskôr presvedčila, ani posledný krát, čo som hľadala “zázračný” recept na štíhlu postavu. Vždy to bolo niečo čo som sa niekde v lifestylovom časopise dočítala, alebo mi niekto z brandže poradil.

S odstupom času musím povedať, kiež by mi nikto z nich radšej nič neradil.Hladovaním a nesprávne vyváženou stravou, som si spomalila metabolizmu na minimum a moje telo sa roky správalo, ako v krízovom režime. Nevidelo totiž očami, ako ja, že vôkol mňa je dostatok potravy, ale čítalo moje signály, ktoré som mu nesprávnym stravovaním dodávalo. Vytvorilo si obraz, že žijem buď niekde na púšti, kde dostatok obživy nehrozí, alebo počas vojnového stavu, kedy bol nedostatok potravy osudným pre milióny ľudí. Dokázalo totiž uložiť tuk, zo všetkého čo som prijala, aj keď bol môj príjem pod úroveň bazálneho metabolizmu. Zničila som si na mnoho rokov imunitu, sebavedomie a hlavne  sebaúctu. Napriek tomu, že som bola mladá, s neobmedzenými možnosťami a sľubnou kariérou, neznášala som svoj život. Nepatrím k ženám s útlou postavou modelky a na tom aby som spĺňala určité kritéria pre túto prácu, som musela vždy tvrdo pracovať. Zjednodušene mi bolo povedané, že jedlo je nepriateľ a treba nejesť a veľa cvičiť. Každý s kúskom zdravého rozumu, musí vedieť, že jedno vylučuje druhé. Iste, dá sa to nejaký čas vydržať, ale je to časovaná bomba jojo efektu, ktorý som zažila v živote pomaly tak často, ako Vianoce…Každé ráno som vstávala so strachom či spálim viac kalórii ako prijmem. Čo mám celý deň jesť? A hlavne som mala obrovský pocit ukrivdenia, že ja nemôžem jesť “normálnu” stravu, ako všetci ostatní. Dopracovala som to k celkovému kolapsu celého tela a závažnej poruche štítnej žľazy. Piatok som fotila spodné prádlo v Paríži pre prestížny Marie Claire časopis, v pondelok som sedela v lietadle na ceste domov. Musela som si obliecť legíny, pretože do vlastných jeansov som sa nevošla. Tak veľmi som sa naliala vodou a opuchla. V priebehu jedného týždňa som absolvovala niekoľko operácii. Na pár mesiacov prišla úľava. Telo mi pravdepodobne dalo šancu dať všetko do poriadku. Ja som ju však vďaka tlaku a nevedomosti opäť použila nesprávne. Po pár mesiacoch sa problémy vrátili s ešte väčšou silou. Do mesiaca som pribrala takmer 20 kíl. Dostala som nekompromisnú stopku v mojom živote a musela som začať inak. Cesta však bola veľmi dlhá. Trvalo roky, kým som nielen začala vyzerať, ako pred tým, ale hlavne sa začala cítiť dobre. Verím, že moje poznatky môžu pomôcť iným ľuďom v ich smerovaní a skrátiť dobu, aby sa začali cítiť dobre vo svojej koži. Možno aj lepšie, ako pred tým. Za 5 rokov práce ako booker v modelingových agentúrach som stretla, množstvo modeliek, ktoré prežívali to isté čo ja…

Nielen ony, ale aj ich kamarátky, ktoré chceli spĺňať určitý ideál krásy.  Bolo mi to nesmierne ľúto a rozmýšľala som ako im pomôcť, nájsť kľúč k vyriešeniu tohto problému. Človek by sa mal zo seba v prvom rade tešiť a užívať si svoje možnosti a hlavne daru ZDRAVIA! Každý z nás ma iný typ postavy a vďaka zdravej strave a pravidelnému pohybu- akémukoľvek, ktorý ho robí hlavne šťastným budete mať zdravé, pevné telo. Dnes v podstate ktokoľvek kto chce a netrápi ho závažné zdravotné obmedzenie nájde mnoho receptov, rád a videí na internete, ako správne, zdravo a najmä dlhodobo schudnúť. Je naozaj na Vás nájsť si to optimálne pre seba. Nesnašte sa držať presne toho čo zabralo vašej kamarátke, ak Vám to nie je príjemné. Tým netvrdím, že sa máte stravovať v rýchlom občerstvení, pripravovať si polotovary, alebo jesť od rána do večera pečivo. Večer to všetko zapiť slušnou dávkou alkoholu. Každý z nás si raz za čas rád vyrazí a povolí uzdu. Klobúk dole ak sa nájde medzi vami niekto kto to nerobí. Robiť to však každý víkend a pridať všetky sviatkové obdobia je telesná budúca samovražda. Môže Vám to do určitého veku prechádzať. Telo si však všetko pamätá. Neviete čo Vás v živote čaká. Možno raz budete musieť bojovať v extrémnych podmienkach o život Vašich najbližších, alebo nebodaj o Váš vlastný. V tedy naozaj oceníte, ak budete môcť čerpať silu zo zásob.

Neoznačujem sa ako vegetariánka, raw food, vegán, vitarián, paleo či akýkoľvek iný spôsob ohraničeného stravovania. Mám obdobia kedy jem raw food (živú stravu). Je to najmä v lete, kedy je u nás nádherný výber čerstvého ovocia a zeleniny. Mäso nie je na mojom dennom a občas ani ročnom jedálničku. Boli roky kedy som nejedla vajíčka. Dnes sa mi žiadajú a robia dobre. Počúvam svoje telo. Mám rada morské plody. U nás sa snažím konzumovať najmä sladkovodné ryby. V prímorských destinácíach si užívam plody mora. Červené mäso nejem, ale keď mi donesú známy čerstvé kosti z teliatka, robím nám dlho varené vývary( varím ich aj 24 hodín), ktoré najmä v zime zahrievajú telo. Chcem skúsiť liečebné účinky pravidelných očistných, liečebných kúr. Ozdravné účinky klystýru som už skúsila a aj keď Vás to nepoteší, veľmi ich odporúčam. Samozrejme treba to poriadne naštudovať a opatrne vykonávať, aby nebolo viac škody, ako úžitky. Budem tomu venovať samostatnú kapitolu. Alternatívna medicína, liečitelia a niečo medzi nebom a zemou ma priťahovalo od detstva. Nikto z nás presne nevedel čo to je a nikdy snáď o tom všetkom nebolo viac informácii a otvorene sa nehovorilo, ako v dnešnej dobe. Vždy som sa chcela v týchto sférach vzdelávať, stretávať ľudí čo majú skúsenosti a vedieť si pomôcť pri problémoch inak, ako si len vziať tabletku, alebo sa zmieriť s tým čo ma bolí a trpieť to. Vždy som však mala inú ,,dôležitejšiu”prácu. Až raz môj synček dosiahol 18 mesiacov a prepukla u neho akútna lymfoblastická leukémia. Vtedy sa všetka pozornosť obrátila na liečenie. Ako medicínske tak aj alternatívne. O naše skúsenosti sa podelím v sekcii venovanej leukémii. Je to veľmi náročné čítanie. Leukémiu sme prekonali po 9tich mesiacoch chemoterapií v nemocnici. Následne sme mali 15 mesačnú udržiavaciu liečbu, počas ktorej sme sa vsemožne snažili udržať nadobudnutý stav prekonania choroby. Bohužiaľ sa tak nestalo a takmer do roka a do dňa po dobratí liečby sa nám leukémia agresívne vrátila naspäť. V dnešnej dobe máme za sebou ďaľšiu ročnú liečbu v nemocnici, ktorá prešla do transplantácie kostnej drene. Kto tým presiel vie, že je to ako podpísanie zmluvy z diablom. Chcete vykúpiť život, ktorý sa mal ukončiť a vy za to platíte. Môj synček si toľko krát siahol na dno. Prešiel toľkými rôznymi fázami a štádiami vakom sa nachádzal fyzicky a psychicky… Po pravde Vám úpimne poviem, že sa občas čudujem, že sa to dá vôbec prežiť. Ak Vás to zaujíma, viac podrobností nájdete v sekcii leukémia. Prešli sme mnoho druhov liečiteľských praktík, stretla som veľa ľudí s vedomosťami o ozdravných procesoch, ktoré sa vymykajú teraz zaužívaným praktikám. Prizvukujem teraz zaužívaným, lebo mnoho starých babských receptov má dodnes veľkú liečebnú moc, len sa na ne úplne zabudlo a siaha sa často iba po komerčných spôsoboch. Tie nezatracujem. To nie. Už by som bola bezdetná nebyť dnešnej medicíny.

Verím, že si na mojom blogu nájdete sekciu, ktorá Vás obohatí, pobaví, alebo prinesie užitočnú informáciu, ktorú práve potrebujete. Teším sa na Vaše spätné väzby.

Krásny deň želám priatelia.

Latest Stories

Search stories by typing keyword and hit enter to begin searching.