Nová Tv show o varení Mi.Lu.Jem

Mi.Lu.JEM

Dlhšiu dobu sa mi nedarilo nájsť si čas, aby som napísala nový príspevok na blog. Tý čo ma sledujú na Instagrame mirkaluberdova ale vidia, že s varením nezaháľam a niekoľko krát do týždňa pridávam food inšpirácie.

Chcela som však povedať, že uvedenie mojej relácie o varení od augusta na TV Doma každý štvrtok v premiérovej časti o 20:20 ma naozaj veľmi potešilo a motivovalo Vám o tom napísať.

Keď som pred 7 rokmi začínala variť trochu ,,inak” tak som sama nevedela, ako sa to bude vyvíjať.

Nešlo mi o nič iné, len pomôcť Riškovmu telíčku zotavovať sa s chemoterapií čo najlepšie. Celkovo ho posilniť a spraviť pre neho maximum. Samozrejme, že som všetko skúšala na sebe.

Úplne ma pekvapilo, ako rýchlo sme sa začínali cítiť lepšie.

Priznám sa, že ja neviem vôbec robiť dlhodobo veci, ktoré ma nenadchnú a nebavia. Zaplať pán Boh ma zdravé varenie chytilo za srdce a úplne pohltilo:)

Vôbec som nečakala, že by sa z toho stala neskôr moja pracovná činnosť. V čase kedy som začínala bol facebook málo rozšírený, instagram som ani nepoznala a o blogu ani nepočula:)

Je pre mňa príjemným prekvapením a považujem to za veľlé šťastie, že môžem pracovať s tým čo ma najviac baví.

Ľudia, ktorí ma poznajú od detstva vedia, že môj vzťah k jedlu bol veľmi komplikovaný. Od malička som bola také okrúhlejšie dieťa a ako sa hovorí u nás na východe, bola som pre ľudí ,,taká fajna”.

Po dlhších zdravotných problémoch a pobyte v nemocnici som sa ako 13 ročná odtiaľ skoro vykotúľala. Dopracovala som ta takmer k 80tim kg.

Neprežívala som to nijak dramaticky, skôr som to začala riešiť, keď ma začali iné deti šikanovať. Pred nástupom na strednú školu som sa zaťala a prestala jesť. Do dnes si pamatám na moju prvú diétu. Schudla som pomerne rýchlo na takú normálnu veľkosť zhruba 68 kíl.

To som si držala po druhý ročník na strednej škole a cez prázdniny, priznám sa ani neviem, ako ale určite hlavne nejedením som chudla tak, že do pár mesiacov ma objavila modelingová agentka v centre Košíc a už som sa viezla na vlne modelingu. Bolo to také prekvapivé, pretože nikto vo mne modelku nikdy nevidel a už vôbec nie ja:)

Zúčastnila som sa Česko-Slovenskej modelingovej súťaže Modelka roku 2000, dostala ponuky na zastupovanie v zahraničí od najlepších agentúr a pomaly som začínala pracovať. Pre agentúry som bola akceptovateľná pri váhe 57 kíl, neboli však pre mňa dlhodobo udržatelné.

Stále som bojovala so stravou. Nevedela som, ako sa stravovať, aby som spĺňala parametre, ktoré sú pre tento biznis potrebné.

Buď som hladovala, alebo som zjedla jogurt, jablko či misku šalátu.

Nemusím vám hovoriť, že sa to nedá vydržať navždy, ani to nie je zdraviu prospešné. Moja váha začala byť ako na horskej dráhe.

Kvôli štúdiu na strednej zdravotne škole, som nemohla cestovať počas roka na modelingové ,,On stay” po svete a v momente, kedy som necítila tlak z agentúry som sa vždy vrátila na mojich 68 kíl.

Stále som hľadala cestu, ako byť trvale štíhla, no nevedela som vôbec ako na to. Postupne som sa vzdávala myšlienky, že budem pracovať, ako modelka. Keď som skončila strednú školu, rozmýšľala som čo budem ďalej robiť a opäť ma cesta zaviala do modelingu. Zrazu som sa stala finalistkou Miss Slovensko 2003, kde sa opäť začal kruh chudnutia pod veľkým tlakom. Do finále sa mi podarilo opäť prepracovať ku 57 kilovej váhe, ale za cenu straty cyklu, anémie a ešte som vtedy nevedela, že som sa postuplne blížila ku celkovému kolapsu tela, problémom s hypotyreózou a úplným narušením imunity.

Na Miss Slovensko som skončila druhá a odtiaľ ma vyslali na Miss Európy, kde sa mi ,,podarilo” skončiť historicky ako prvej slovenske tiež druhá. Bola som veľmi prekvapená, pretože sa priznám, že som preto nič nerobila. Aby ste to chápali, dievčatá na európskej súťaži sa snažili od raňajok po večeru vyzerať dokonale. Vždy boli učesané, pekne nalíčené a v dokonalých outfitoch.

Ja som mala vo vrecku pár drobných, 2 jeansy z Teranovi, pár tielok z Kenvela, jednu koženú bundu a požičané asi 2 šaty z eráru Forzy na večerné akcie…Nelíčila som sa. Neusmievala na organizátorov, nikdy nebola v prvej rade, pri dokrútkach ani programe. Trochu som súťaž bojkotovala, pretože som na nej nechcela byť. Chcela som sa venovať modelingu a toto predvádzanie mi bolo nepríjemné. Mnohí by mohli argumentovať, že som šla sama na súťaž Miss, že čo som čakala.

Úprimne odpoviem, že som vôbec nečakala, že ja najtučnejšia úcastníčka súťaže Miss sa umiestnim a tým pádom som nemala vôbec prehľad, čo prípadné umiestnenie obnáša.

Aby som sa však vrátila k strave:) Po celý tento čas od Januára 2003 po december 2004 som takmer nič nejedla a ak som sa najedla, tak to skončilo prejedaním sa a potom niekoľko dňovou hladovkou…

Hoci to pre vonkajší svet mohlo vyzerať, že žijem úžasný život, užívajúc si svoju ,,krásu” ja som bola vnútorne zúfalá.

Bola som permanetne vyčerpaná, stále bojovala s hladom, chorobami a slušnými psychickými problémami. Teraz už rozumiem prečo to tak bolo.

Každopádne telo to nevydržalo a v Januáry 2005 mi úplne vypovedalo službu. Zo mňa sa do mesiaca stal niekto úplne iný. Veľmi som pribrala, extrémne som sa nalievala vodou a ochorela na štítnu žľazu. Prestala som s modelingom a po čase, keď som sa zdravotne ustálila a váhu mala okolo 70 tich kíl, začala som pracovať príležitostne ako plus size modelka… V hlave mi to veľmi vadilo.

Nezaoberala som sa tým však, zaľúbila som sa, stala mamou a stredom môjho vesmíru bol synček. Zvyšok príbehu o Riškovi už poznáte.

Dnes môžem povedať, že som vďačná za tieto skúsenosti, možno preto lepšie rozumiem mojim klientom čo prežívajú a viac si vážim rovnováhu, ktorú sme v stravovaní nadobudli, aj keď viedla týmito náročnými cestami, ako u mňa, tak aj u synčeka a určite by som si priala, aby nikdy neochorel. Stalo sa to však a som rada, že z toho vzniklo aspoň niečo dobré.

Ak ste sa dopracovali až na koniec tohto textu, možno teraz viac chápate, aké je pre mňa výnimočné, že som sa naučila zdravo jesť.

Zbavila sa stachu z potravín, nadobudla fyzickú rovnováhu a väčšiu psychickú stabilitu. Poviem vám, keby mi veštica pred 10timi rokmi vyveštila, že budem mať reláciu o zdravom varení, tak by som jej nedala ani korunu, za nezmyselné táranie:)

foto Lenka Kandrava @lenka_i

Pred pár rokmi, keď som už takto varila, som začala mať myšlienky o tom, aké by bolo úžasné, keby sme všetci vedeli, ako na to. Koľko mladých dievčat by sa možno vyvarovalo anorexii, bulímii, koľko tehotných žien by sa ,,nespustilo”v stravovaní v tomto požehnanom období, kedy tvorí aj vďaka tomu čo konzumuje základy novému človiečikovi a áno tvorí mu aj predispozície na rôzne ochorenia.

Koľko ľudí by sa cítilo vo svojom tele lepšie a kol’kí by sa cítili krajší.

foto Lenka Kandrava

Raz sa mi doslova prisnil názov relácie v slove Milujem. Vravím si ,, Páni, to je ale nádhera, ako moje iniciálky sedia do tohto nádherného slova.” Od vtedy som si vduchu postupne spriadala sny, ako by som chcela medzi ľudí dostávať vedomosti o výžive, zmeniť svet k lepšiemu:) Od augusta 2018 sa sen stal skutočnosťou.

Ďakujem veľmi pekne Tv Markíza a ľuďom v nej, ktorí premenili môj sen a túžbu na skutočnosť.

Billa Slovensko za to, že ma dva roky podporujú, aby som si tento sen mohla plniť.

Budem veľmi vďačná za vašu spätnú väzbu, čo by ste sa radi dozvedeli, čo sa vám páči a k čomu máte námietky:)

V hlave mám ešte veľa nápadov na tuningovanie relácie a pripravujeme aj domáce prostredie na natáčanie.

Tiež by som chcela pripavovať rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ktorí majú čo k výžive povedať a obsiahnuť rôzne témy a časté otázky.

Verím, že sa to splní, aj vďaka vašej podpore a sledovaniu.

Premiérove časti budú chodiť každý štvrtok o 20:20 na TV Doma do konca septembra.

Reprízy by mali chodiť v piatok po Teleráne na Tv Markíza a pozrieť si po premiérovej časti môžete Mi.Lu.JEM vždy na

http://extra.markiza.sk/mi-lu-jem

ĎAKUJEM ZA VAŠU PODPORU:) Vaša Mirka

Related Posts

Latest Stories

Search stories by typing keyword and hit enter to begin searching.